teisipäev, mai 12

Kliimamuutuste eitajad

8 augustil 1975 avaldati Wally Broecker'i artikkel “Are we on the brink of a pronounced global warming?” ajakirjas Science
teadaolevalt on see Global Warming mõiste esmakasutus.
45 aastat
kaks inimpõlvkonda.

ilmselt pole vaja kellelegi selgitada MIS on selle mõiste sisu?
kui mängida vabade assotsiatsioonide mängu, siis oskaks meist igaüks nimetada assotsieeruvaid sõnu:
süsinikdioksiid, CO2, süsihappegaas, inimtekkeline, saastamine,...

seda mõistet on pea pool sajandit kasutatud, see on sügaval meie teadvuses.
ja täiesti tähelepanu alt on jäänud välja küsimus -- MIKS?

vastus on üllatavalt lihtne -- tuumaenergeetika.
Teise Maailmasõja julmuste tipus on tuumapommide heitmine Hiroshima ja Nagasaki linnadele.
jaapanlased olid niiehknii kaotamas, aga USA võimurid vajasid seda tsiviilisikute mõttetut tapmist, et näidata kogu maailmale oma üleolekut.
selle asemel said nad võidurelvastumise -- ülilühikese ajaga oli NLiidul samuti tuumapommide arsenal. kuuekümnendate alguseks lisandus veel tuumariike ja võidurelvastumine jätkus sellises mastaabis, et "tuumatalve" peeti enam kui 50% tõenäoseks tulevikustsenaariumiks.
selle võidurelvastumise üks väljunditest oli ka tuuma-allveelaevade ehitamine. idee, et tuumakütusega saavad allveelaevad tohutult suuremaid vahemaid läbida kui diislil töötavad.
1952. a. alustati allveelaeva USS Nautilus ümberehitamist tuumakütusele. 1954. a. lasti see maailma esimene tuuma-allvelaev lõpuks vette. 1958 oli Nautilus esimene allveelaev, mis sõitis Arktika jäämassiivi alt läbi, läbides tee peal ka Põhjapooluse.
ja nagu tihtipeale juhtub - sõjaväe rahadega arendatud projekt leidis oma rakenduse lõpuks ka tsiviilvallas.
26. mail 1956 avas president Dwight D. Eisenhower maailma esimese tuumaelektrijaama Shippingportis.
"Atoms for Peace" programmi raames.
sest selleks ajaks oldi jõutud võidurelvastumises mõlemal vaenupoolel tõsiselt skisofreenilisse seisu - saadi aru, et ülemaailmses tuumasõjas võitjaid ei jää järele. ning seega tundus tuumaenergetika  hea pingete väljalaskmise ventiilina.
ka NLiidus räägiti Rahumeelsest Aatomist. Eesti lastekirjandusse on jälg sellest jäänud "Aatomik ja küberneetiline karu" näol.

USAs käivitati aatomielektrijaamade populariseerimiseks üleriigiline kampaania, tehti suurejoonelisi plaane, et aastaks 2000 on riigis enam kui 1000 elektrijaama...
aga koos uute jaamade kerkimisega kasvas ka kodanikuliikumine nende vastu. inimesteni oli jõudnud informatsioon Hiroshimas ja Nagasakis toimunud õudustest.
70ndate keskpaigaks oli see vastuseis saavutanud oma haripunkti kogu maailmas.
23. veebruaril 1975 okupeerisid 30 000 inimest Saksamaal Wyhli ehitada plaanitava tuumajaama ehitusala. 21. märtsil tühistas halduskohus tuumajaama ehitusloa.
23. septembril 1979 New Yorgis toimunud tuumaenergia-vastasel meeleavaldusel osales ligi 200 000 inimest. Tuumaenergiavastased protestid eelnesid Shorehami, Yankee Rowe, Rancho Seco, Maine Yankee ja veel tosina muu tuumaelektrijaama sulgemisele.

meil on nüüd vastus - MIKS
muutus 70ndate lõpust tuumaenergeetika konverentsidel läbivaks teemaks Global Warming.
hirmutamine ülemaailmse katastreoofiga varjutas päris edukalt lokaalsema tuumakatastroofide kartuse ning 80ndate algus tõi kaasa uue tuumajaamade ehitamise laine...
kuni 1986 aastal juhtus Tšernobõl...
sealt edasi saabus tuumajaamade üleilmne mõõnaperiood.
seega pidid Globaalse Soojenemise ideega ühinenud teadlased ja suunamudijad leidma uued rahastusallikad. ja no muidugi on inimestelt makse koguvad riigid ühed kõige stabiilsemad rahastusallikad.

1997. aasta detsembris toimus Jaapanis Kyōto linnas riikidevaheline suurkohtumine, kus kolmandal konverentsil võeti vastu Kyōto protokoll.
2004. aastal käivitas Al Gore oma slaidiprogrammid, äriettevõtted ja kampaaniad, et saada maailma esimeseks Global Warming miljardäriks.
või siis nüüd juba Climate Change miljardäriks - sest kogu selle poole sajandi jooksul pole need kliima soojenemise ennustused kuidagi täitunud. seega - pole tähtis, mis nime all laps esineb - peaasi, et nodi koju toob.

kusjuures - kõige selle kõrvalnähuna toimus uue aastatuhande alguses tuumaenergeetika renessanss.
(ning naljakal kombel kliimaaktivistid süüdistavad nüüd tuumaenergeetikuid Global Warming nimevarguses!!!)


mis aga pealkirjas mainitud kliimamuutuste eitajatesse puutub, siis ma tõesti ei ole kohanud ühtegi kliimapettuse vastast, kes eitaks kliima muutumist. inimesed räägivad mitmetest faktoritest, mis kliimamuutuste taga on, aga no kellelgi pole mingit põhjust kliimamuutusi eitada.
ainsad kliimamuutuste eitajad on inimesed, kes räägivad kliimaneutraalsusest. nemad jah tahavad, et ei oleks kliima muutumist. eitavad kliima paratamatut muutumist.

tänaval libistab vargapoiss käe jõuka härrasmehe taskusse ja kougib sealt välja paksu tengelpunga. "Võtke varas kinni!" karjub ta eemale joostes.