pühapäev, september 30

PAHATEADUS

manipulaatorite üks lemmikvõtetest on oma häma autoriteetlusega tsementeerimine.

kui keegi väidab, et PGMN ravimi toime on teaduslikult uuritud sõltumatu Šveitsi Kliinilise Protogeneesi Instituudi teadlaste poolt ajavahemikul 2002 - 2009a 7452 katseisikuga läbi viidud metoodilise põhjalikus katses ja annab isegi viite uurimustulemusi kajastava artiklile, siis (kas sa suutsid siiani mõttega seda teksti jälgida?) enamus meist laseb need sillerdused ühest kõrvast sisse ja teisest välja ja mälupulgale jääb umbes selline mõte: "see on väga õige asi. punkt".
ja mite kedagi ei huvita, kas see link viib kuhugigi ja kas selles viites üldse antud teemast juttu on.
kui sellist ja veel keerulisemat juttu rääkida intervjuud tegevale ajakirjanikule, siis võib oletada, et artiklisse jõuab heal juhul umbes selline lause: "prantsuse teadlaste poolt läbi viidud üleriiklikus uurimuses saadi vaieldamatu tõestus uue ravimi efektiivsusest." või lihtsalt: " uus ravim on saanud teaduslikes ringkondades rahvusvahelise tunnustuse."

Eesti keeles on 2009 ilmunud Ben Goldacre raamat PAHATEADUS. sa ei leia seda ühestki raamatupoest. ka raamatukogust on raske seda kätte saada. mu hea sõber arvab, et kogu tiraaž on kokku ostetud mõne tabletikorporatsiooni poolt.
igatahes olen tänu sellele raamatule nüüd väga hästi ette valmistatud selliste teadusjutlustajatega kokkupuuteks. nüüd äsja ilmus ka Ben Goldacre uus raamat BAD PHARMA -- mida saab tellida tema kodulehelt

nüüd siis peaksid jooma paar tassi matet või teed või kohvi, et suuta sünkroonis jälgida Ben Goldacre esinemist TEDil (raamatus ta mainib põgusalt, kuidas lapsepõlves tema hüperaktiivsust mingite tablettidega üritati ravida. edutult.)

 

kommentaarid:


porgandiga naisterahvas on briti toitlustustelestaar dr.Gillian McKeith PhD, kelle täielikuks meditsiiniteaduslikuks tiitliks on: Gillian McKeith.

Ben Goldacre võttis vaevaks ja uuris välja mitmete menukite autorile magistrikraadi omistanud Claytoni Loodusliku Tervise Kolledži (tegemist on kaugõppe õppeasutusega. ma ei suuda ette kujutada, kuidas saab meedikuks kaugõppes õppida -- seal tuleb ju laipadelt kudesi eemaldada ja muud väga praktilist teha. kodustest tingimustes on see väga komplitseeritud ettevõtmine) kehtiva hinnakirja.:
doktorikraad: koos maksudega 6400 dollarit, magistrikraad on veidi odavam. ja kui võtad mõlemad, siis saad 300 dollarit allahindlust!

Goldacre kassi nimi oli Hettie. ta oli paraku juba surnud, kui ta sai 60 dollari eest maineka American Association of Nutritional Consultants sertifitseeritud professionaalse liikme staatuse, mis on toitumisguru Gillian McKeithi üks auväärsetest staatustest.

Kalaõli kapslite kohta on Goldacre raamatus terve peatükk. see kampaania ei andnud peale avaliku meedia tähelepanu mingitki tulemust.
üks kõige hämmastavam kild kogu selles loos on kokku võetav lihtsates arvudes.
igale õpilasele kulutati kalaõli kapsleid 80 penni eest päevas, samas kui koolilõunatele kulutatakse 65 penni!!!

sa kindlasti oled näinud Jamie Oliveri mõnda saadet, kus ta võitleb briti koolides vohava rämpstoitluse vastu?
ma ei leia seda klippi, kus ta palus ühel perekonnal nädal aega lastele normaalset toitu anda ja vältida suhkurdatud jooke ja krõpse. vanemad olid hämmastunud tulemusest -- kõige silmapaistvam oli see, et lapsed ei kakelnud enam omavahel, ei olnud jagelemist ja nad olid hoopis asjalikumad...
ja siis need vanemad tegid suure vea -- nad premeerisid oma lapsi ja lasid neil juua oma lemmikjooke ja süüa krõpse.
põrgu oli tagasi.

oma esinemises hüppas Ben Goldacre ühe lausega üle Vanast Testamendist leitud ühest ilmselt esimesest dokumenteeritud võrdlevate gruppidega läbi viidud toitumisalasest katsest. sellest on raamatus pikemalt. see on tähelepanuväärne.
hoopis tähelepanuväärsem on raamatus toodud jutt antioksüdantide meemi tekkest. minu jaoks oli see lõbus materjal.  igalt poolt toidupakenditelt ja mujalt loed, et selles tootes on palju antioksüdante.
milline meeldiv tunne saada midagi, mis on kurat teab milleks hea.
et milleks siis?
võibolla on mõni tähelepanelikum inimene endale selgeks teinud, et antioksüdandid seovad vabu radikaale.
ja vabad radikaalid on PAHAD.
keegi peab paha olema,
onju?
siis oli tõepoolest hea lugeda ja teada saada, milleks vabad radikaalid meie organismis vajalikud on.
nad ON vajalikud.
ehk siis -- Kauplejad vajavad uusi märksõnu ja legende, et Ostlejaid ostlema meelitada.
meile on vaja vaenlase kujundit.
("...siis mingem tapma Martin Kingi ja mingem rukist lõikama...")

igatahes: katsu meelde jätta -- kui oled palavikus, siis väldi vabu radikaale siduvaid vahendeid, näiteks vitamiine (!!!), rohelist teed -- sa võtad oma immuunsüsteemilt tema relvad.
vabu radikaale kasutatakse pisipahalaste lõhkumiseks.

- - -

kus tavaline inimene väsib ja võtab mingi äraootava seisukoha, läheb Ben Goldacre nagu jahikoer innustunult edasi ja kaevab välja midagi tähelepanuväärset.
hea, et selliseid inimesi siiski on.


kujund tema raamatust, mis nii suurepäraselt võtab kokku kogu seda farmaatsiamaffia häma:
Minu meelest on see sama liiki teadus nagu kaubakultus, mida professor Richard Feynman rohkem kui kolmkümmend aastat tagasi kirjeldas, viidates sarnasustele pseudoteadlaste käitumise ja mõne väikese Melaneesia saare elanike 1950. aastate käitumise vahel: 
"Sõja ajal nägid nad lennukeid, mis vedasid palju häid materjale ja nad tahavad, et sama toimuks ka nüüd. Selleks on nad kokku pannud midagi maandumisradade taolist ja teevad piki neid maandumisradu lõkkeid. Nad ehitasid puust hüti, kus istub üks mees, kellel on peas kaks puutükki nagu kõrvaklapid ja bambustükid, mis neist välja ulatuvad nagu antennid -- tema on lennudispetšer. Nad ootavad, et lennukid maanduksid. Nad teevad kõike õigesti -- vorm on ideaalne ja kõik näeb välja täpselt nii nagu tookord. Aga see ei toimi. Lennukeid ei tule."

paraku tuleb sellise pseudoteaduse peale inimesi nagu kärbseid. suured tööstusharud omavad suuri rahasid, et seda kõike läbi suruda.
sest lõppude lõpuks -- me ju ise tahame, et oleks suur ja ilusat värvi kapsel, mida alla neelata.
(+ muidugi lisaks veel peotäis muid tabletikesi kõrvaltoimete ja kõrvaltoimete ärahoidjate kõrvaltoimete leevendamiseks.)

2 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Raamatupoodides on pahateadus tükk aega tagasi läbi müüdud, aga otse väljaandjalt peaks veel saama osta (vähemalt 2 kuud tagasi sai). http://www.facebook.com/skeptik.ee
skeptikkk@skeptikkk.ee

Raamatukogudes on ka see raamat täiesti olemas.

Raul Jaanson ütles ...

Raamatu kirjastajana võin kinnitada, et tiraažhi pole kokku ostnud ükski ravimikorporatsioon. Seda enam, et tegelikult nahutab Goldacre ennekõike hoopis alternatiivravimaailma, kuhu BigPharma üldiselt ei mahu. Nii, et kui üldse, siis võinuks raamatu ära osta hiina seenepulbrite ja ussiõli maaletoojad.