pühapäev, mai 24

kirjasõna ajaloo süüteküünlad

mul on hommikuti see aeg, kus ma enam ei maga, aga pole ka üles tõusnud. see on ideedes triivimise aeg. täna hommikul pidin aga selle varem lõpetama, sest meenus, et ma pole ikka veel järele vaadanud seda jaanalindude pea liiva alla peitmise teemat. ma tegin ühe mängukaardi kavandi selle stseeniga. (MIKS/SEST) MEIL ON JALAD KARVASED. ja see oli mul photoshopis tegemise järjekorras. ja mul on komme enne sel teemal uurida.
selgus,et see legend pärineb Plinius Vanema (elas 25 - 79 pKr)
37. köitest koosnevast "Looduslugude" entsüklopeedilisest teosest.
esimene köide on loetelu teemadest ja autoritest,
seega oletan, et jutt on tal mõnelt teiselt autorilt laenatud.
lisaks avastasin, et jaanalinnu jalal on kõigest 2 varvast.
ja et ta arendab jooksmiskiirust kuni 50 km/h, olles seega maailma kiireim kahejalgne.
inimese maksimum on 44,7 km/h.
kirjutasin sellest avastusest FB Muutujate grupis. Ja Erki seadis kahtluse alla minu oletuse, et sõna köide kasutamine võib tähendada raamatu formaati (koodeks) hakkasin seega teemat uurima. selgub, et raamatu formaadi (koodeks) eellane oli pakiks kokkuvolditud kirjarull, mida väidetavalt kasutas juba Julius Ceasar. tol ajal oli Rooma impeeriumi tippaeg ja egiptuse papüürus saadaval (nahka sa ei saa voltida).

Nicholas Carr väidab oma raamatus "Triiv madalikule", et raamatu formaat leiutati Roomas just vahetult peale Jeesuse sündi. ja et selle kõvade kaante idee pärines palju kasutuses olnud vahaga kaetud kirjatahvlitelt.
Carr väidab, et esimesena kasutati kokku köidetuna pärgamendilehti (kuid hiljem mainib ta ka papüürust).

Popmpei seinamaal naisest, kes hoiab käes koodeksiks köidetud kirjatahvleid. maal pärineb ajast enne 79. aastal toimunud Vesuuvi katastroofi.


raamatu idee oli kirjasõna ajaloos suur revolutsioon. julgen väita veelgi enam -- koodeksi kujul raamatute kasutuselevõtt omas murrangulist tähtsust kristluse maailmausuks kujunemisele. varajased kristlased eelistasid koodeksit. 1945. aastal avastatud Nag Hammadi raamatukogus olid kõik 12 teost koodeksi kujul ja ajaliselt seostusid varasemad märgid teise sajandi algusega. tegu oli murrangulise muutusega kirjasõna kasutamise tehnoloogias, mille lainel uus vaimne liikumine sai oma kandvuse.
teine süüteküünal oli vaikides lugemine. kunagi olin vapustatud sellest, et 16. sajandil peeti Thomas Morust veidrikuks, sest ta luges vaikides → Vaikides lugemine

Nicholas Carr toob oma raamatus aga näite Püha Augustinuse sulest, kes umbes 380. a pKr nägi Milano piiskoppi Ambrosiust omaette vaikides lugemas:
"Sageli, kui ta juures olin [---], nägin teda niimoodi vaikselt lugemas..."
Sellisest veidrast käitumisest hämmastunud Augustinus arvas, et ehk hoiab Ambrosius häält, mis tal kergesti ära läks.

saad aru -- raamatukogud olid kujundatud väikeste kambritena, kus inimesed said omaette raamatuid valjusti lugeda.

valjusti lugemise üks põhjus oli aga väga lihtne -- kirjakeeles puudus SÕNADE ÜKSTEISEST ERISTAMISE IDEE!!!

tekstid kirjutati ühtlase tekstina -- Scriptura continua'na -- ilma kirjavahemärkide ja sõnavahedeta. ja tekstist arusaamiseks tuli silbid valjult ette hääldada, et aru saada, mis silp millise sõna juurde kuulub.
masendav.
milline lugemiskiirus!

euroopa tekstides sai sõnavahede kasutamine valdavaks kuskil teise aastatuhande alguseks.
punkti idee ja selle komana (vastavalt paiknemise kõrgusele) kasutamine pärineb Bütsantsi Aristophaneselt juba kolmandast sajandist.
aga no siis polnud internetti ja ideed levisid sajandivanuste tigude seljas.

PS! "Triiv madalikule" on asjalik.

1 kommentaar:

Eha Metsallik ütles ...

Tubli, imeline Annes...

Olen mesinik, kes oli abiks Sinu vanaisa-vanaema ja onu mälestuse jäädvustamisel. Elan tollele mälestusmärgile kõige lähemal ning suhtlen sageli Tiit Uusiga....tema ajaloo ja suguvõsa uurimisega kursis olles jõudsin siia Sinu bloggisse...ning olin sedavõrd vaimustuses neist - väga sügava sisuga/filigraansetest kaartidest. Ausalt öelda olin mitu päeva nende lummuses - nende äärmiselt ilmekate silmade jms. tõttu-nendega saab ennustada - võrdlesin nende ilmekust Norra kunstniku Munk-i maalidega: Karje ja Armukadedus jne.)), et tuli mõte edaspidi - võimalusel - kasutada neid (KA SINU TÜTRE JOONISTUSI) mõnede oma põlisrahvast jm.trükiste illustreerimiseks?! Kõik väärtuslik kulgeb rahulikult ning mida rohkem on kuhugi energiat pandud/ladestatud/"toimetatud/läbimõeldud (näit. Sinu kaartidesse)- seda rohkem/kauem sealt toda ka kiirgab...

Nüüd mu kommentaar kirjasõna süüteküünalde kohta, mida sattusin "juhuslikult lugema:
Kuna olen põlisrahva usku....siis meie keel kannab endas tohutut varamut (nagu kõigi põlisrahvuste keeled) ning põnevat aja lugu, mis ei kao - kuni keel alles..
Nagu KÖIDE - meiekeelne sõna võib algselt tähendada köietamist - Ning sõnavahede osas - siinne - tuhandeid aastaid vana rahvas kasutas võimast ruunikirja ...mis on sarnane hiroglüüfidega maailma mõistmisega...üks ruun tähendas tervet lauset, või sõna - või ülemist - alumist ilma jne.jne..ei mingeid sõnavahesid....

Selles, et kirjasõna - raamatute-raamat, e. piibel vallutas/orjastas poolt maailma on muidugi õigus...(mida arusaamatum pobin - seda lihtsam teist lolliks teha)
Ning isegi praegu istutakse vabadele/põlis loodusinimestele sellega pähe....et, kui ikka raamatu riiulilt seda (ajaloolist kirjeldust) ei leia, siis seda pole olemas..Põlisrahvad on aastatuhandeid vältinud oma uskumuste - tavade - riituste kirjapanemist - kartuses, et siis kaob VÄGI. KOGU VAJALIK TARKUS ANTI PÕLVEST PÕLVE SÕNADES EDASI - jäädvustati KEELDE: taimede nimedesse - paiganimedesse - taevatähtedesse - linnulaulus

Olen ise kasvanud üles - küll muldpõrandaga rehielamus - kus vanaisa valju häälega piiblit iga päeva kohta ette luges...kuid sellegi poolest loodus kõik kõneles ..
Austusega,
nooruses salsat tantsinud Eha Metsallik